Na rozwiać człowieka w filozofii zachodniej

Безымянный

niezależnie od jego wad, religia jest антропоцентрической, aż nauce nie ma (chociaż, public relations względami, twierdzi). W ten sposób, gdy rewolucja Kopernika obalony Ziemi i człowieka jako dwa ośrodki Boga Wszechświata, to również zrobić bez jednostki, jak umiescic zasada i obiektyw экзегетическими. To był dopiero pierwszy krok na długiej drodze, i poszli za nim podobne wydarzenia w różnych dziedzinach ludzkiej wiedzy i działalności.

rozważmy technologia, i, na przykład. Masowa produkcja przemysłowa pomogły uwolnić świat od wyrobów na indywidualne zamówienie mistrzami na swoiste cechy swoich klientów. To zrodziło обезличена międzynarodowych korporacji świadczących poszczególnych pracowników, dostawców i klientów kws w samochodzie. Te ogromne giganty finansów, przemysłu i handlu podyktował warunki na rynku poprzez agregacji popytu i podaży, перепрыгивали przez kulturowe, społeczne i osobiste różnice, wartości i preferencje. Człowiek został wyprowadzony z gry ekonomiczne, jego relacje z innymi podmiotami nieodwracalnie zniszczone.

nauka, i było usprawiedliwieniem dla takich яномвк zachowania punktowego “obiektywne” fakty przeciwko subiektywnych obserwatorów. Pierwsze były “dobre” i cenne, ostatni, aby być bezceremonialnie zrobić, aby nie “zepsuć” dane poprzez wprowadzenie uprzedzeń i przesądów, w “metoda naukowa”. Nauk humanistycznych i społecznych został zmuszony do naśladownictwa i naśladować i naśladować nauk ścisłych, bo to, skąd wziąć pieniądze na granty badawcze i dlatego, że branże te ludzkiego poznania były bardziej prestiżowe.

w ponurej nauki, i gospodarka, to w prawdziwym życiu człowiek, przepełniony emocjami i niewymierne oczekiwaniami i wybór został zastąpiony przez niezwykłe historyjki: “rozsądny człowiek”, бескровные, martwe, bez twarzy “twarzy”, który pozwala zmaksymalizować zyski i optymalizuje przydatność i nie ma żadnych uczuć, albo negatywne albo pozytywne. Zachowanie człowieka, uzależnienie człowieka, ludzka skłonność błądzić, mylić się, предрешить, i do zniekształcenia rzeczywistości wszystko było ignorowane, na szkodę ekonomistów i ich klientów.

podobnie, historycy przeszli od aglomeracji i пересказав historie ludzi do nauki безличных historycznych sił, zbliżona do naturalnych sił fizyki. Nawet poszczególne agenty zmienić i przewodnik traktowane jako nieuniknione produkty swojego otoczenia, dlatego jest całkowicie przewidywalne i меняемые. w

polityka, to w historii niedojrzałe siostry, ruchów masowych, zakończonych w ochlocracies, Tata państwa autorytarne reżimy, lub nawet “demokracja“, miały indywidualne niewidoczne i nieistotne, rodzaj surowca na służbie bardziej przytłaczające i bardziej ważne społeczne, kulturowe i polityczne procesy.

w końcu, i psychologia, i interweniował i dostarczył mechanistycznego modelu osobowości i zachowania człowieka, które podejrzanie przypominały postulaty i koncepcje редукционизма w historii naturalnej. Z badania dla бихевиоризм, człowiek zamienia się w prosty laboratorium statystycznych lub świnki morskiej. Później, różne cechy charakteru, osobowości, predyspozycji i skłonności były pathologized i nie przejdzie bez leków w “naukę” psychiatria. Człowiek był низведен do sterty biochemicznych wraz z listą diagnoz. Ten poszedł w ślady współczesnej medycyny, która traktuje swoich pacjentów nie jako pojedyncze, unikatowe, wartościowe istoty, ale jak rozproszone więzadeł organów i choroby.

pierwsze oznaki reakcji przeciwko likwidacji człowieka od światopoglądu Zachodu pojawiły się jeszcze na początku 20 wieku: z jednej strony, odrodzenie okultystycznych i ezoterycznych, z drugiej strony, mechanikę kwantową i jej fenomenalny Wszechświata. W Kopenhaga interpretacja i zasugerował, że obserwator tworzy Wszechświat poprzez podejmowanie decyzji na poziomie mikro rzeczywistości. To prawie dozowania bez fałszywej nauki dualizmu: różnica między obserwatorem i obserwowanym.

mimo, fizyki cofnął się i wdrożone alternatywnych interpretacji świata, który, choć głuchy (мультиверсы i wiersze) i może być fałszywa, miał “przewagę” usunięcie człowieka z naukowego obrazu świata i odzyskiwania naukowej “obiektywizmu”.

w tym samym czasie, artyści na całym świecie zbuntowali się i tranzytem od obserwatora-mniej, człowieka-za darmo realizm lub naturalizm w najwyższym stopniu subiektywne i indywidualne sposobów wyrażenia. W tym nowym środowisku, w artysty i prywatnych język przeważyło konieczność “naukowej” dokładności i wiarygodności. Impresjonizm, surrealizm, ekspresjonizm i abstrakcyjne szkoły podkreślali indywidualnego twórcy. Sztuka, we wszystkich jego formach, starała się reprezentować i uchwycić umysł i duszę i psychikę artysty.

w gospodarce, wzrost behawioralna szkoła i powiedział o powrocie człowieka w centrum uwagi, troski i badania. Człowiek behawioralna ekonomia znacznie bliżej do swojego тезке w świecie rzeczywistym: jest łatwowierny i tendencyjne, irracjonalne i chciwi, zespół lęku i giętki, grzechu i altruistyczne. w

w religii przeszedł również zmiany w sercu. Ewangelii возрожденцы podkreślić jeden na jednego osobista więź między wiernymi i ich Bogiem i nawet islamscy bojownicy zachęcają męczeństwo jako forma ekspresji. Religii stopniowo zrzucać instytucjonalny sztywność i hyperstructures i korzystając z technologii, aby komunikować się bezpośrednio ze swoimi stadami i parafii i wspólnot. Jednostka jeszcze raz zauważyć.

ale to był technologia co wywołało duże nadzieje na przywrócenie człowieka na jego prawowite miejsce w centrum wszechświata. W internet i jest przejawem tej buntowniczą Reformacji: to umożliwia swoim użytkownikom i pozwala im w pełni wyrazić swoją osobowość w całości; nie usuwa warstwy agentów, pośredników, i odźwierni; i zachęca małego człowieka marzyć i działać od jego lub jej marzenia. Zdecentralizowane technologie sieci i wynalazek hiperłącza pozwalają użytkownikom mając taką władzę, do tej pory zarezerwowane tylko dla tych, którzy chcieli pozbawić prawa głosu, zneutralizować, manipulować, интерпелляцию<ИМГ СРЦ="http://www.articlesfactory.com/pic/x.gif" ALT="" border="0"/>, i zniewolić ich.