Gospodarka Chin w odzysku – Live Trading News

image-FY904IRMOWkj73xt

ożywienie gospodarcze w Chinach nabrało tempa w trzecim kwartale, według sondażu AFP analityków, z wydatków konsumpcyjnych stopniowo rośnie jako obawy koronawirus złagodzone, pomagając szersze odbicie pobudzone przez inwestycje i eksport.

Wzrost w lipcu i wrześniu ma przyjść na 5,2 procent, gdy oficjalne dane są publikowane w poniedziałek, przynosząc drugiej co do wielkości gospodarki na świecie bliżej zeszłorocznej ekspansji 6,1 procent rocznej ekspansji, nawet jak kraje na całym świecie walczą o powstrzymanie śmiertelnej pandemii.

Z wirusem obecnie w dużej mierze pod kontrolą w Chinach, większość społecznych środków dystansowania zostały usunięte – i konsumenci strumień z powrotem do restauracji i centrów handlowych, skakał na loty i pociągi na wakacje krajowe i pakowane dzielnic turystycznych.

AFP badania, z udziałem analityków z 13 instytucji, również prognozy całorocznego wzrostu o 2,3 procent, nieco powyżej prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który oznaczył Chiny jako jedyną dużą gospodarkę może rozwinąć się w tym roku.

“Bodziec Chin różnił się od tego w dużej części regionu, koncentrując się na sektorze przemysłowym i budownictwie, a nie na małych i średnich przedsiębiorstwach lub płatnościach bezpośrednich dla bezrobotnych”, powiedział ekonomista Moody’s Analytics Xu Xiaochun.

“W ten sposób szybkie ożywienie w Chinach jest prowadzone przez przemysł produkujący towary i wysyłki eksportowe.”

Nathan Chow z DBS Bank dodał, że największy impuls pochodzi z inwestycji, zwłaszcza tych napędzanych przez rząd, podczas gdy popyt zagraniczny również się poprawił.

Podczas gdy wydatki konsumpcyjne pozostają w tyle, nadrabiają zaległości “przynajmniej wśród gospodarstw domowych o średnich i wyższych dochodach”, a sprzedaż detaliczna zbliża się do poziomu z końca 2019 r., powiedział Xu.

Ekonomiści twierdzili jednak, że wzrost będzie skromny i będzie napędzany głównie przez produkcję, a nie usługi, dodając, że utrzymująca się niepewność doprowadziła do wzrostu oszczędności.

analitycy HSBC dodali w niedawnym raporcie, że ożywienie gospodarcze w Chinach było “bardzo nierówne”, podkreślając, że odbicie w sektorze prywatnym będzie “niezbędne dla trwałego ożywienia gospodarczego”.

Ekonomiści ostrzegli jednak, że gwałtowne odbicie jest mało prawdopodobne dla chińskiego popytu konsumpcyjnego, biorąc pod uwagę niepokój związany z koronawirusem, podczas gdy globalne napięcia są również ważące na rynku zewnętrznym.

Tommy Wu, główny ekonomista w Oxford Economics, powiedział, że analitycy nadal “czekają na oznaki bardziej znaczącej poprawy zatrudnienia, która będzie stanowić podstawę konsumpcji”.

Konsumenci pozostaną ostrożni w kupowaniu dużych ilości towarów i usług w czasie niepewności gospodarczej, podczas gdy “rynek zewnętrzny nie może również pomóc chińskiej gospodarce”, powiedział Raphie Hayat, starszy ekonomista Rabobank.

“Napięcia Chin z kilkoma krajami rosną, podczas gdy niektórzy z jego partnerów handlowych doświadczają wybuchów drugiej fali wirusa.”

Może to zwiększyć niektóre eksporty, takie jak sprzęt ochronny i elektronika, ale efekt będzie “prawdopodobnie więcej niż zrekompensowany przez ogólnie słabszy popyt zewnętrzny”, dodał.

Wu powiedział, że tempo ożywienia gospodarczego może spowolnić w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku, jak kredyt na nieruchomości i inwestycji infrastrukturalnych spowalnia.