Brexit najnowszy

Brytyjscy i UNIJNI negocjatorzy pracowali późno w nocy w czwartek w nadziei przedstawienia ostatniej chwili Brexit czynienia przywódców na spotkanie na szczyt Europejskiego kryzysu.

Obie strony mówiły, że są blisko znalezienia podstawy do Traktatu, aby zapewnić brytyjskim szefom zarządzenie wycofania się z bloku Europejskiego, które było częścią prawie pół wieku.

Jednak urzędnicy musieli wyprasować szczegółowe informacje na temat tego, jak Brytyjscy rządzili Irlandia Północna pozostanie w europejskim systemie VAT.

Nie było też jasne, czy brytyjski premier Boris Johnson będzie w stanie sprzedać ofertę w domu.

Negocjator UE Michel Barnier powiedział po prostu, że było “dobre postępy, a praca jest w toku”, kiedy poinformowała o późnej nocy zebranie czołowych posłów do PE w przeddzień szczytu.

Ale inne europejskie źródła ostrzegają, że nie jest to zrobione. Sugerowali, że Johnson walczy o wsparcie swoich sojuszników z lojalistycznej Partii Demokratycznej Unionist (DUP) Irlandii Północnej.

Jedno źródło UE stwierdziło, że porozumienie “jest kruche politycznie w Londynie”. Ale Downing Street zaprzeczył doniesienia DUP byłby problem i powiedział, że niektóre szczegóły pozostają do pracy w Brukseli.

“Jesteśmy prawie tam”, jeden urzędnik Europejski powiedział, dodając: “wszystko jest rozwiązane, z wyjątkiem stosowania podatku VAT w Irlandii Północnej.”

Europejscy urzędnicy w pobliżu rozmów mówili, że transakcja była mało prawdopodobna z dnia na dzień, ale Ambasadorzy UE spotkają się na początku czwartku, zanim 28 przywódców UE dotrze na dwa dni szczytu Rady Europejskiej.

W Brukseli stwierdzono sceptycyzm, że ostateczny tekst prawny mógłby zostać ukończony przed końcem szczytu, ale przywódcy mogą najpierw wyrazić zgodę polityczną, aby otworzyć drogę do zawarcia wiążącej, prawnej umowy, która ma zostać zakończona w tygodniach.

Tymczasem przywódcy mieli nadzieję, że szczyt mógłby wzrosnąć ponad Mire Brexit i skupić się również na frakcyjny debaty budżetowej UE, oferty północnej Macedonii i Albanii, aby rozpocząć rozmowy do przyłączenia się do bloku, a kryzys w stosunkach z Turcją.

– Porozumienie w celu uniknięcia “chaosu” –

Europejscy przywódcy mieli nadzieję zdecydować, czy dać urzędnikom możliwość podjęcia ostatecznej decyzji o wycofaniu z Wielką Brytanią.

“Podstawowe fundamenty umowy są gotowe i teoretycznie… moglibyśmy zaakceptować tę umowę z Wielką Brytanią i uniknąć chaosu i nieszczęścia związanego z niekontrolowanym, chaotycznym wyjściem, “Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej, powiedział w polskich wiadomościach TVN24.

Johnson powiedział, że jego gabinet nie było “szansa na zapewnienie dobrego porozumienia, ale nie jesteśmy tam jeszcze i pozostają nierozstrzygnięte kwestie,” Downing Street powiedział rzecznik.

Irlandzki przywódca Leo Varadkar, choć pozytywny wynik, zasugerował, że może to potrwać do “końca tego miesiąca”, aby osiągnąć ostateczne porozumienie.

– “Zobowiązanie do opuszczenia” –

Dwutodzienny szczyt UE ma rozpocząć się pod koniec czwartku, ale kwestia Brexit może być opóźniona do piątku, jeśli tekst transakcji wymaga więcej pracy.

Johnson zobowiązał się do podjęcia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w dniu 31 października, z lub bez porozumienia rozwodowego w celu utrzymania uporządkowany więzi gospodarczych z jej byłych partnerów.

Brytyjska kontrola rządowa, opublikowana w środę, dodał wagę do obaw o załamanie gospodarcze w przypadku wyjścia “No Deal”, prognozowania 45-65 procent cięcia w handlu Cross-Channel do roku.

W tym kontekście, brytyjski Brexit minister Stephen Barclay nalegał: “Jesteśmy zobowiązani do opuszczenia… 31 października. Uważamy, że najlepszym sposobem na zrobienie tego jest transakcja, pozostawienie w sposób gładki i uporządkowany “.

Bardziej intensywne rozmowy wznowione w tym tygodniu po Wielkiej Brytanii złagodził swoje stanowisko w sprawie statusu celnego prowincji Irlandii Północnej w celu klinczu porozumienia przed rozpoczęciem szczytu.

UNIJNE Źródło dyplomatyczne powiedziało AFP, że w ramach negocjowanego porozumienia Irlandia Północna pozostanie w unijnym obszarze podatku od wartości dodanej (VAT), aby zapewnić płynny handel z państwami członkowskimi UE.

Wymagałoby to jednak nowego mechanizmu, ponieważ Zjednoczone Królestwo będzie funkcjonowałoby z własnymi przepisami w zakresie podatku VAT.